Döllenme Sonrası 9. Ay (Son adet tarihinden itibaren 35-40. Hafta arası)

Artık büyük maratonun son dönemecini girilmiştir. Doğum heyecan içinde beklenmektedir. Bu dönemde iyice azalan amniyon sıvısı ve büyüyen bebek nedeniyle bebek rahim içinde doğum kanalına gireceği pozisyonu belirler. Özellikle ilk gebeliklerde 37. Haftadan sonra bebeğin pozisyonunu değiştirmesi pek mümkün olmasa da, iki veya daha fazla doğum yapmış kişilerde bebek doğumun başlamasına kadar doğum kanalına giriş pozisyonunu değiştirebilir. Bebeklerin %90’ı doğum kanalına başları ile girerler. Bu doğuma en uygun pozisyondur. Bir kısım bebekse doğum kanalına ters olarak popoları ile girerler (makat geliş). Makat geliş bebekler de normal yoldan doğabilirler. Ancak doğum kanalından çıkarken gövdenin arkasından çıkan baş takılabilir ve bebek böyle bir durumda zarar görebilir. Çok az sayıda bebek ise doğum kanalına yatay pozisyonda uzanır, yani omuz veya gövdeleri ile doğum kanalına uzanırlar (Transvers geliş). Bu bebeklerin normal doğmaları mümkün değildir.

38. haftada bebeğin tahmini doğum kilosu ultrasonla belirlenir. Tahmini doğum kliosu 4000 gr üstünde olan bebeklerde doğum zor olabilir. Bebeğin gövdesi başına göre daha iri olacağından, baş çıktıktan sonra geriden gelen omuzlar doğum kanalında takılabilir (omuz distosisi). Bu durum oluşur ise bebeğin kollarında kalıcı felçler oluşabilir. Omuz distosis nadiren iri olmayan bebeklerde de oluşabilir ve her zaman öngörülmesi mümkün değildir. Bu nedenle 4000 gr’ın üstünde tahmin edilen bebeklerin sezeryanla doğumu önerilir.

Bebeğin baş kemikleri arasında biri önde (büyük), diğeri arkada (küçük) olmak üzere fontanel (bıngıldak) adı verilen boşluklar vardır. Ayrıca kafa kemikleri stura adı verilen ince zar yapılarla birbirinden ayrılır. Kemikleşmenin bu şekilde tam olarak tamamlanmaması hem büyüyen beyin dokusuna yer sağlar, hem de doğum sırasında kafa kemiklerinin birbirleri üzerine kayarak kafa çapının küçültülmesine ve bebeğin daha rahat doğmasına olanak sağlar. Bıngıldaklar doğumdan birkaç ay sonra kapanırlar.

38. haftada önemli bir başka muayene annenin doğum kanalının doğuma uygunluğunun vajinal muayene ile belirlenmesidir. Bu muayene sırasında rahimde açıklık olup olmadığı, doğum kanalını tıkayan bir oluşum varlığı da araştırılır.

Eğer bebeğin plasentası (eş) doğum kanalını kapatacak şekilde rahim ağzına yerleşmişse normal doğum mümkün değildir. Bu durum karından veya vajinadan yapılan ultrason muayenesi ile belirlenir ve elle  vajinal muayene yapılmaz. Vajinal muayene yapılır ise anne ve bebeğinin hayatını tehlikeye atabilecek kanamalar ortaya çıkar.

Annenin bu dönemde birden olan kilo artışlarına dikkat etmesi gerekir. Haftada 500 gr’dan fazla kilo alınmamalıdır. Birdenbire aşırı kilo artışı ve ödemde belirginleşme gebelik zehirlenmesini akla getirir. Mutlaka doktor kontrolü gerekir.

Bu dönemin sonunda artık doğumun ne şekilde ve nerede yapılacağına karar verilmiştir ve doğumun başlaması beklenmektedir.

Doğuma yakın dönemde bebeğin boyu 50 cm, ağırlığı ise 3000-3500 gr’a ulaşmıştır. Ancak unutulmamalıdır ki bebeğin  boyu ve kilosu cinsiyetine, genetik, kalıtsal ve ırksal pek çok özelliğe göre bu ölçümlerin üzerinde ve altında olabilir. Bu ortalamaların üzerinde veya altında ölçümlenen bebeklerde olabilir. 

 

Gebelikte 9.Ay

 

 

    Adresİslam Kerimov Cd. Çınarlı Mh. Martı Tower K:7 D: 709 -710 Bayraklı - İZMİR   Telefon 232.461 20 82   Cep Telefonu  532.646 60 55   Elektronik Posta  info@yesimbaytur.com   Facebook